Seeds announced for SA Junior Nationals

The seeds for this week’s South African Junior Nationals were announced by Tennis South Africa (TSA) today (Monday). The tournament, will be played at various tennis facilities in Mangaung, Bloemfontein from Wednesday 1 April with the finals being played on Monday 6 April. There will be no qualifying tournament as players qualify according to the TSA National rankings. Best of luck to all our GC players.The seeds are as follows;

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Angela Georgieva

BOYS
12 & Under (Grey and Eunice Schools)
1-Kholo Montsi (GN)
2-Andreas Scott (GC)
3- Carl Roothman (Bol)
4-Connor Kruger (GN)
5-Dylan Salton (GE)
6-Damien Nezar (SWD)
7-Devin Badenhorst (GN)
8-Marnus Oosthuizen (GN)

14 & Under (University of Free State)
1-Philip Henning (FS)
2-Justin Liebenberg (GC)
3-Joubert Klopper (FS)
4-Charl Morgan (GC)
5-Dylan Smith (Bor)
6-Pierre Malan (WP)
7-Hanro-Daniël Van Der Merwe (Bol)
8-Sasha Muller (GC)

16 & Under (The Free State Tennis Stadium)
1-Damon Kesaris (KZN)
2-Timothy Dollman (WP)
3-Richard Thongoana (GC)
4-Calvin Jordaan (WP)
5-Joshua Howard-Tripp (GE)
6-Jandre’ Lessing (EP)
7-Jordan Sauer (GN)
8-Bertus Kruger (GC)

18 & Under (Muddplein Tennis Club)
1-Nikolai Manchev (KZN)
2-Michael Copeland (GC)
3-Marnich Hattingh (GN)
4-Hubert Badenhorst (FS)
5-Jan-Louis Maritz (Bol)
6-Dale Sandy (KZN)
7-Juan-Louis Van Antwerpen (GC)
8-Maximilian Grobbelaar (GC)

GIRLS
12 & Under (Grey and Eunice Schools)
1-Makayla Loubser (WP)
2-Isabella Weatherhead (GN)
3-Alme Jordaan (Bol)
4-Gizelle Naude (FS)
5-Maria Mostert (FS)
6-Anja De Beer (EP)
7-Christine Kruger (FS)
8-Alta Brink (Bol)

14 & Under (University of Free State)
1-Angela Georgieva (GC)
2-Kaylin Bouwer (EP)
3-Jessica Assenmacher (GC)
4-Samantha Muller (GC)
5-Evangeline Du Toit (Bol)
6-Bianca Wolmarans (WP)
7-Carmen Fichardt (FS)
8-Linge Steenkamp (FS)

16 & Under (The Free State Tennis Stadium)
1-Mila Hartig (GN)
2-Minette Van Vreden (Bol)
3-Nicole Petchey (WP)
4-Maxine Bateman (KZN)
5-Corin De Waal (Bol)
6-Margo Landmann (FS)
7-Imaan Hassim (GC)
8-Maja Gledic (GC)

18 & Under (Muddplein Tennis Club)
1-Nadine De Villiers (GC)
2-Lindsay Truscott (GN)
3-Huibre-Mare Botes (FS)
4-Lienke De Kock (NW)
5-Morgan Dickason (Bol)
6-Kirsten Higgs (KZN)
7-Réze Opperman (EP)
8-Crystal Roux (GN)

Advertisements