SA Juniors win Team Trophy

ajc team winner 2016
Pretoria, South Africa – The South African junior tennis team reclaimed their number one position in Africa when they won the team trophy of the 39th ITF/CAT African Junior Championships which ended in Pretoria over the weekend.

Defending champions Egypt finished second with Morocco ending in third place over all.

In a dominant display of top class tennis played at the University of Pretoria, South African junior players in the under 14 and 16 age groups won 3 of the 8 titles up for grabs in the boys and girls competitions.

This performance gave the host nation enough points to end top of the log out of 29 countries participating. South Africa last won the title in 2012.

The lone South African singles title was won by Capetonian Makayla Loubser who beat Aisha Niyonkuru of Burundi 7-5 6-3 in the girls under 14. In the boys under 16, South African Philip Henning of Bloemfontein lost in the final to Egyptian Yousef Khamis 6-7 (4) 2-6.

In the doubles, South Africa won two titles and were a losing finalist in one age group.

“We are extremely proud of our juniors and their coaches and the tournament organisers” said Gavin Crookes, President of Tennis South Africa (TSA). “It was indeed a honour and privilege for the International Tennis Federation and Confederation of African Tennis to allow South Africa to host such a prestigious event. We did ourselves proud and with our juniors taking top honours it was the cherry on the cake.”

FINAL RESULTS OF THE AFRICAN JUNIOR CHAMPIONSHIPS

Singles
Boys 14 and Under
Damien Laporte (Syc) bt Mickael Osewa (Ngr) 7-5 6-4

Boys 16 and Under
Yousef Khamis (Egy) bt Philip Henning (RSA) 7-6 (4) 6-2

Girls 14 and Under
Makayla Loubser (RSA) bt Aisha Niyonkuru (Bdi) 7-5 6-3

Girls 16 and Under
Sada Nahimana (Bdi) bt Diae El Jardi (Mad) 6-0 6-4

Doubles
Boys 14 and Under
Assil Boussairy/Younes Adnane (Mri) w/o 1-Damien Laporte/Ryan Randiek (Ken) (Laporte and Randiek withdrew)

Boys 16 and Under
3-Philip Hennig/Justin Liebenberg (RSA) bt Christiaan Worst/Thando Longwe-Smit (RSA) 6-2 6-4

Girls 14 and Under
1-Makayla Loubser/Lara Van Der Merwe (RSA) bt 3-Hania Abouelsaad/Lina Ali (Egy) 6-2 6-3

Girls 16 and Under
1-Oumaima Aziz/Diae El Jardi (Mri) bt 2-Zarah Lennon/Celestine Ella (Mri) 6-4 6-3

Advertisements